KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 8548662
*
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 oktober 2013
kl 19:53:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/10 14:30:18
1
500 kr
21/10 18:54:07
2
800 kr
21/10 19:39:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
5194 Dalahäst
modell äldre. Längd: 20 cm, höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:55
-
5195 Ikon
1900-tal, 26x22 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:07
-
5094 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad R Cavaller, madon..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:35
-
5438 Parti linneduk..
olika storlekar & mönster
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:26
-
5084 Reliefplatta
metall, Susanna i badet, 11x16 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:41
-
5037 Skulptur
+ kartusch, metall och trä. Höjd: 13-16 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:19
*
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/10 14:30:18 | 1 | 500 kr |
21/10 18:54:07 | 2 | 800 kr |
21/10 19:39:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
5194 Dalahäst
modell äldre. Längd: 20 cm, höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:55 -
5195 Ikon
1900-tal, 26x22 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:07 -
5094 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad R Cavaller, madon..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:35
-
5438 Parti linneduk..
olika storlekar & mönster
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:26 -
5084 Reliefplatta
metall, Susanna i badet, 11x16 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:41 -
5037 Skulptur
+ kartusch, metall och trä. Höjd: 13-16 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:19